Všichni už se těšíme, až budeme moci odložit svetry a vystavit svou pokožku hřejivým slunečním paprskům. S příchodem vyšších jarních a letních teplot však přichází i něco méně příjemného – všudypřítomný hmyz. Některý láká lidská krev, jiný se jen brání či reaguje na podnět vyvolávající agresivní chování. Štípance od hmyzu zkrátka k slunečným dnům patří.

Hmyzí kousnutí a odezva našeho těla

Kousnutí či bodnutí hmyzem u většiny lidí vyvolá běžnou reakci – po štípnutí následuje zčervenání kolem zasaženého místa, otok, svědění i případná bolest. Tyto příznaky obvykle do druhého dne odezní. Hmyzího kousnutí si někdy sotva všimneme, jindy nás dokáže nemile potrápit. Intenzivnější bolest však obvykle vyvolá včelí, vosí či sršní bodnutí. Citlivější lidé mohu zpozorovat i větší otok, který mizí až po několika dnech.

Chraňte se před hmyzem

Nejčastěji využívanou zbraní proti hmyzu jsou repelentní spreje či masti, vhodné jsou také různé moskytiéry nebo některé vůně. Pro děti platí zvýšená opatrnost při lízání zmrzliny nebo pití sladkého nápoje. Štípnutí do jazyka a jeho následný otok mohou být totiž nebezpečné a bránit dítěti v dýchání. Nikdy proto nepijte venku z uzavřené plechovky nebo tmavé láhve, u nichž si nemůžete být jisti, jestli se uvnitř netopí vosa či včela. V průhledné láhvi si hmyzu všimnete snáze. Při kontaktu s hmyzem se vyvarujte také prudkých pohybů, které ho jen rozdráždí.

Jak souvisí esenciální oleje a štípance?

Dokonalou letní idylku tak dokáže během pár vteřin pokazit nepříjemný štípanec. Proto je pořádný repelent nutnou součástí každé letní výbavy. A co na přírodu funguje nejlépe? Přece pokud se do boje s ní pustíte jejími vlastními zbraněmi. Na mysli máme přírodní esenciální oleje, které vás ochrání před štípanci.
„Vůně citrónové trávy, cedrového dřeva a květinových esenciálních olejů odhání různé druhy hmyzu jako komáry, klíšťata a pavouky. Proti červenému nosu a očím z alergie využijete kombinaci eukalyptu, levandule, máty peprné, citronu a kajeputu. Tato směs se vám osvědčí i při ošetřování alergických vyrážek či štípanců. Stačí ji rozmíchat v malém množství kokosového nebo olivového oleje a potřít postižené místo,“ říká Lenka Špaldová, odbornice na přírodní kosmetiku z Ťuli A Ťuli.

Mezi vůně, které odpuzují hmyz, patří:

– eukalypt
– fenykl
– citrusy
– levandule
– rýmovník

Pokud hledáte odpuzovač hmyzu s čistě přírodním složením, vyzkoušejte repelent Ťuli A Ťuli. Ten obsahuje organický jojobový olej a 100% přírodní éterické oleje-silice, které svým složením přirozeně odpuzují hmyz. Repelent je účinný proti komárům, mouchám, pavoukům a jinému bodavému a otravnému hmyzu a částečně vás chrání i proti klíšťatům.