Ještě před několika lety věděli o hlubším významu a přínosu beta glukanu pouze vědci a několik lékařů. Dnes je tento polysacharid všeobecně známý jako účinný pomocník na podporu imunitního systému. Používá se jak ve výživových doplňcích, tak v kosmetice. Ale není beta glukan jako beta glukan.  O jeho účinnosti rozhoduje několik faktorů. Jak si vybrat kvalitu?

Pokud chceme podpořit svoji imunitu, obvykle nás napadne, že je třeba si dopřát vitamín C, zinek, vitamíny B a také pomůže vitamín D. V tomto období lékaři doporučují i doplňky výživy s beta glukanem vzhledem k jejich ověřeným pozitivním účinkům na imunitní systém.

Je to složený cukr (polysacharid), který, laicky řečeno, funguje tak, že dodává „energii“ imunitním buňkám, aby byly aktivní. Nicméně, ne každý doplněk stravy s beta glukanem má takovou sílu, aby skutečně aktivoval imunitní buňky.

Čeho si je třeba všímat při výběru?

„Při výběru doplňku stravy, stejně tak i kosmetiky s beta glukanem, je třeba věnovat pozornost zdroji a čistotě beta glukanu, jeho množství v denní dávce, způsobu zpracování, balení a přidaných látek,“ říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures, která se věnuje výzkumu a získávání beta glukanu z hlívy ústřičné.  

Doporučuje zpozornit, pokud se v doplňku stravy nachází například oxid titaničitý, jehož nanočástice se v těle při dlouhodobém užívání ukládají a je prokázána přímá souvislost mezi ním a vznikem rakovinových onemocnění. Nevhodné minimálně pro děti jsou umělá sladidla (aspartam nebo sacharin a jeho soli). Měli byste si také všímat, zda nejsou v doplňku přítomna umělá barviva. Nejenže jsou klasifikovány jako alergeny, ale syntetická barviva mohou u dětí ovlivnit různé funkce organismu. „Každá konzervační látka, umělé barvivo nebo příchuť do jisté míry negativně ovlivňuje zdraví, a to i tehdy, pokud jde jen „pouze“ o potencionální alergen nebo povolenou dávku toxické složky. Ideální je, pokud výživové doplňky, ale i potraviny a nápoje všeobecně tyto látky neobsahují,“ je přesvědčený A. Doboly. Je však důležité říci, že zejména u tekutých nebo polotekutých výrobků (např. sirupů nebo kosmetiky) se někdy chemickému konzervantu vyhnout nedá – protože zajišťuje mikrobiální stabilitu a tím i bezpečnost výrobku.

Cena „čistých“ výživových doplňků může být vyšší, ale to je cena za zdraví a kvalitu, což znamená, že nakonec ušetříme.

Zdroje beta glukanu

Beta glukan se přirozeně vyskytuje ve vícero rostlinách nebo jednoduchých organismech. „Zdroj beta glukanu ovlivňuje jeho čistotu a tím i jeho účinek,“ pokračuje odborník z Natures.  

Beta glukan z ovsa nebo ječmene má obvykle nízkou čistotu (cca 14-40%), navíc má jinou chemickou strukturu, proto je vhodný pro snižování cholesterolu a udržení normální hladiny cukru v krvi spíše než pro imunostimulační účinky. Mírně vyšší čistotu má beta glukan získaný z kvasinek a nejvyšší má ten, který pochází z hub, ideálně z čerstvých. Platí, že čím vyšší čistota, tím výraznější je účinek na imunitu. Čistota beta glukanu nad 90 % je zárukou, že jde o špičkový výživový doplněk.

Malé a ještě menší

V hubách je však vázaný na vlákninu a další látky, takže lidský organismus z něho nedokáže moc vytěžit. „Beta glukany se dostávají do krve přes střevní klky, ale aby se tam dostaly, jejich částice musí být menší než 60 mikrometrů. Pokud jsou větší, aktivují imunitní buňky v tenkém střevě, ale nepronikají do celého organismu,“ pokračuje ve vysvětlování odborník.

Někteří výrobci dokážou částice beta glukanu „rozbít“ na velikost, které se dostane přes stěny střev všude. Tento proces se nazývá mikronizace.  Doplněk stravy, který obsahuje mikronizovaný beta glukan, je účinnější a na dosažení požadovaného účinku postačuje menší dávku doplňku stravy. Abyste takový výrobek jednoduše poznali, zkuste si na obalu všímat tohoto symbolu:

Pomůckou, která také napoví o kvalitě produktu, je doporučená denní dávka beta glukanu. Obvykle se pohybuje mezi 2 až 5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, při potřebě silnější podpory organismu až 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. To znamená, že denní dávka pro člověka s hmotností 60 kg je přibližně 120 mg.

Balení má rovněž dopad na kvalitu

Výživové doplňky s beta glukanem bývají různě baleny – mohou být v dóze, v tabletách či kapslích nebo v kapalné formě (sirupy). „Z hlediska bezpečnosti a ochrany výrobků před vlivem okolí je nejlepší, pokud jsou tablety, respektive kapsle balené ve farmaceutických blistrech,“ je přesvědčený A. Doboly.   „Každou šarži každého našeho produktu testujeme v akreditovaných laboratořích na širokou škálu parametrů, které dalece přesahují požadavky stanovené zákonem. Protože se ale jedná o lidské zdraví, chceme mít jistotu, že naše výrobky splňují požadavky v různých částech světa, kde se používají.“

Blistry jsou sice dražší způsob balení, ale jsou zárukou, že vaše dávka beta glukanu je chráněna před nežádoucími účinky, nečistotami, vzduchem. Jednoduše před vším, před čím má být chráněna. Abyste užívali co nejčistší a nejúčinnější beta glukan, který udělá tělu dobrou službu bez nežádoucích vedlejších účinků.