Tak…Nový rok máme za sebou, předsevzetí před sebou. Nebudeme si nalhávat, že skoro každý druhý má na svém seznamu slovíčka jako detox, dieta nebo více cvičit a shodit pár kil do léta.

Náš organismus nepřetržitě pracuje na tom, aby se zbavil jedů a nežádoucích látek, které se do něho dostali nejen v době vánočních svátků. Ze stravy, ze vzduchu, naším způsobem života. No někdy na to nestačí sám. Jak mu můžeme pomoct pročistit ledviny, játra a krev?

Ačkoliv se snažíme, žít bez toho, abychom si tělo nezanášeli jedy, je to téměř nemožné. Jsou prostě bohužel všude. V potravinách, v lécích, ve vzduchu, který dýcháme. Někdy se nacházejí i v kosmetice a neměli bychom zapomenout na to, že se v těle tvoří i vlivem stresu.

Takhle to všechno začalo

Ještě dříve, než se začal dodržovat křesťanský Velký půst, se lidé přirozeně po svátcích zimy stravovali střídměji a snažili se získat více sil a energie z toho, co jim nabízela příroda. Dělali to tak jednak kvůli tomu, že ze zásob pořádně ubylo, a ještě je čekalo dost dní, než budou mít další úrodu. Ale také proto, že se pod vlivem dlouhých dní bez slunce cítili bez energie.

Tehdy ještě určitě neznali slovo „detoxikace“ a je otázkou, zda by v dnešní době jejich organismus vůbec dokázal přežít. Vždyť jen za dalších 130 let člověk vymyslel víc jak 100tisíc nových syntetických chemikálií, ze kterých se za relativně bezpečné považuje jen čtvrtina.

Nedejte se otrávit! Příznaky vám to prozradí…

Pokud se i vy cítíte většinu dne malátně a bez energie, určitě za to nemohou jen vánoční dobroty, které jste zkonzumovali při sledování televize. Faktem ale je, že v tomto období jsme do sebe dostali víc cukru, mouky, masa, alkoholu a potravin jako takových než v jiných období roku.

Jarní očista má proto velký smysl. Pomůže nám nastartovat organismus. Tělu ale moc nepomůžeme, pokud se budeme chtít zbavit jedů drasticky. Například extrémní dietou nebo dokonce nejedením.

Naopak, pomáhá, pokud si dáme větší pozor na pitný režim a budeme pít hodně čisté vody a bylinných čajů. To pomůže v první řadě ledvinám, kroky navíc, které uděláme díky častějším návštěvám toalety, se až tak nepočítají, i když nejsou na škodu. Dobrou službu udělají podpůrné produkty, ale i bylinkové čaje – především ze kopřivy, pampelišky, řepíku, máty a ostropestřce mariánského. Podporují metabolismus, trávení i činnost ledvin. „Ideálně je vybírat si produkty, které obsahují glukomannan z kořenů rostlin konjac nebo výtažky z rostlin manayupa (stužkovec). Glukomannan snižuje vstřebávání cukrů a ukládání tuků a manayupa čistí střeva, ledviny, játra a krev. Účinky manayupy a konjacu poznali už staří Inkové. Manayupa dokonce působí protizánětlivě. Pomáhá také při zánětu jater a žlučníku,“ vysvětluje Katarína Demetriou ze společnosti Pharma MKL.

Duševní (p)otrava

Očista ale nebude dobře fungovat bez vhodné psychohygieny. Co zahrnuje? Ideálně život bez stresu, bez hněvu, bez emocionálních výkyvů. Ale protože málokdo z nás může jít na měsíc meditovat na Srí Lanku, je třeba na to jít jinak.

Na rychlé, ale nárazové odbourání stresu pomáhá sport (rychlá chůze, pomalý běh, kolo brusle plavání), tanec a sauna. Do těla se při těchto aktivitách vyplavují endorfiny (hormony štěstí) a vyplaví se z něho toxiny. Často skloňovaná rovnováha mezi pracovním a soukromým životem (work-life balance) je též téměř utopie, zejména pro ženu. Kdybychom měli kouzelnou hůlku, která to dokáže zařídit, věřte, že bychom se podělili. Máme však jen vlastní zkušenosti, které fungovali. Na jejich základě víme, že NIKDO vám nedá volno z práce a rodinných povinností. Jednoduše si svůj čas pro sebe musíte určit VY a zase jste to jen VY, kdo musí dohlídnout na to, aby ho opravdu měl.

Vyberte si určité dni a hodiny v týdnu, které si vyhradíte pouze pro sebe – na cvičení, procházku, setkávání s přáteli, na koupel, wellness, cokoliv, co dělá dobře vašemu tělu a duši. Seznamte s tím rodinu a svoje hodiny si vždy užijte. Věřte, že doma si bez vás nějak poradí…

Půst jako nový restart

Ani 40denní půst, kopírující křesťanské postní období, které tento rok začíná popeleční středou 2. března, není zlým řešením. Podle pravidel křesťanství se nekonzumuje maso a všeho ostatního s mírou. Výjimku mají neděle. 40 dní je dost i na to, abyste do svého života zavedli nové rituály a přeměnili je na zvyk. Například začínat den sklenicí vody a lehkou snídaní. Dát si za den dva šálky očistného čaje. Dvakrát do týdne se věnovat rychlé chůzi. Nedělat domácí úkoly za děti nebo lenivé kolegy…

To vše je očistné a pomáhá váš organismus i život zbavovat jedů.

Typy na účinný detox

  • pomoc z přírody najdete i v lékárnách. Vyzkoušejte například bylinný detox – nápoj Detox Deotic 30 od Pharma MKL, který obsahuje výtažky z 30 bylin a rostlin a za necelý měsíc pomůže pročistit střeva, ledviny, krev i lymfu.
  • každý den si dopřejte porci čerstvého ovoce a zeleniny, která vás nenadýmá
  • aromaterapie v podobě vzduchu provoněného esenciálnímu oleji nebo koupel s kvalitní solí obohacenou o přírodní silice, pomáhá tělu uvolnit se a zbavit se toxinů přes pokožku. Vhodné jsou 100 % přírodní výtažky z borovice, citrónu a rozmarýnu.
DETOX Deotic 30 najdete na www.pharmamkl.cz