Na podzim a nyní v době, kdy na nás na každém kroku číhá nový druh coronaviru, klademe mnohem větší důraz na imunitu a na její posilování, například pomocí beta glukanů. Toto téma je obzvláště citlivé u dětí.

Jak odborníci správně předpokládali, varianta delta se v podzimní vlně šířila a nakazila ve velkém počtu právě děti a teenegery. Nová mutace omicron je infekčnější a odborníci momentálně zjišťují její chování.

Každopádně mezi základní pravidla pro posílení imunity patří vyvážená životospráva – pestrý jídelníček, dostatek pohybu i odpočinku, dostatečný a pravidelný spánkový režim, eliminace nadbytečného stresu a přiměřené oblečení. To platí jak prodospělé, tak pro děti.

Další možnosti

Čím dalším můžeme dětem různého věku pomoct? Inspirovat se můžeme například slovenským Ministerstvem zdravotnictví, které doporučuje pediatrům ordinovat v rámci prevence a podpory léčby onemocnění Covid-19 takzvané imunomodulátory a další vitamíny a podpůrné látky. 

V tomto smyslu náš soused také aktualizoval Standardní postupy pro pediatry.  K podpůrné formě léčby při mírných a středně závažných stavech onemocnění Covid-19 kromě malých dávek vitamínu C, vitamínu D na předpis a eventuelně zinku doporučuje i vybrané fytofarmaka podporující obnovu tkání dýchacích cest, imunomodulátory jako inosine pranobex a beta glukany. Jde o složité cukry, které se nacházejí například v hlívě ústřičné.

Jak fungují beta glukany?

„Za prvé je třeba říct, že beta glukany samy o sobě neléčí, ale je opakovaně prokázáno, že významně ovlivňují několik složek imunitního systému, které si dokážou pak snadněji poradit s různými záněty, infekcemi a dalšími nemocemi,“ vysvětlil Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures, která se již 20 let zabývá výrobou a extrakcí vysoce čistého beta glukanu. 

Právě na základě výsledků desítek klinických studií zařadily některé země včetně Slovenska beta glukany mezi účinné látky vhodné pro podpůrnou léčbu „korony“. Až doposud tyto imunomodulátory, tedy přírodní optimalizátory imunity – doporučovali jako prevenci, protože mnoho druhů beta glukanů má prokazatelně protizánětlivé účinky.

Zánět jako hlavní problém

Právě nadměrná zánětlivá reakce způsobuje při onemocnění Covid-19 závažné stavy, které vyžadují hospitalizaci a dlouhodobou léčbu.

Tlumení zánětu i účinnou látkou beta glukanů by mohlo pomoci zabránit takovému průběhu. V těchto týdnech  byla publikována další studie z před klinického testování beta glukanů na pacientech s Covid-19, podle které nemocným užívající beta glukany významně klesali ty ukazatele, které jsou přítomny, když je v těla zánět. Kromě dobrých zpráv spojených s covidem a účinnou látkou beta glukanem autoři studie poukázali na potřebu větší multicentrické studie.

I bez ní je již známo, jak beta glukany fungují v těle. „Buňky imunitního systému, zejména makrofágy, neurofily a některé lymfocyty, mají specifické receptory, na které se beta glukan váže.  Když k tomu dojde, lze zjednodušeně říci, že imunitní buňka získá díky tomuto spojení větší sílu a je schopna účinněji bojovat proti škůdcům, „pokračuje ve vysvětlování A. Doboly.  

Čím čistší, tím účinnější

Je také dokázáno, že čím je beta glukan menší (získaný tzv. mikronizací) a čím čistší je, tím účinnější je. Pro děti se vyrábí ve formě sirupů nebo kapslí i s čistotou 93 %.

Další výhodou na straně beta glukanů je, že nejsou návykové a nemají žádné známé vedlejší účinky. To samozřejmě neznamená, že by se to s jejich dávkováním mělo přehánět. Naopak doporučené množství by mělo být dodržováno podle charakteristik a vlastností léčiva, tj. podle doporučení výrobce.