Nedostatky na pokožce se dají zakrýt výběrem vhodného oblečení. Pokud však máte onemocnění kůže, které se projevuje převážně na obličeji, je to opravdu nepříjemný problém, kterého se chceme za každou cenu zbavit. A právě taková je i rosacea, též nazývaná „akné dospělých“.

Co je rosacea?

Rosacea neboli růžovka je v podstatě zánět pokožky, který má za následek návaly a zarudnutí. Jak jsme již zmiňovali, postihuje hlavně obličej, zejména tváře, nos a bradu. Příznaky se objevují a opět odeznívají, ale většinou se jedná o dlouhodobý problém, který postihuje ženy častěji než muže. Rosacea se začíná projevovat po 30. roce života a nejvíce nemocných najdeme v rozmezí 40-60 let. Jedná se zejména o lidi se světlejší pletí.

Jaké jsou příznaky?

Zčervenání – jedním z hlavních příznaků je zarudnutí pokožky, obvykle v obličeji, kvůli rozšíření krevních cév. Příznaky mohou trvat několik minut.
• Trvalé zarudnutí – vyskytuje se zejména na tvářích, nose a bradě. Může vypadat podobně jako spálení od slunce, nebo hůře – vytvoří se skvrny na tváři, a váš obličej pak působí, jako byste to přeháněli s pitím alkoholu.
Červené hrbolky – tato místa se mohou podobat akné a mohou být citlivá na dotek.
Malé viditelné žilky – krevní cévky se rozšiřují, takže jsou viditelné pod kůží. Tomuto jevu se říká teleangiektázie.
Oční potíže – projevy bývají různé – zarudlé a bolestivé oči a oční víčka, suchost, podráždění očí a citlivost na světlo.
Mezi další příznaky spojené s růžovkou patří citlivá pokožka (jako je pálení, svědění a bodání), suchá kůže a otok obličeje.

Jak léčit rosaceu?

Existuje celá řada možností léčby, které mohou pomoci zmírnit nebo potlačit zánětlivé příznaky růžovky. Lokální léčba spočívá v aplikaci přípravků, které obsahují metronidazol a erytromycin či pasty s obsahem síry a retinoidů. U těžších případů se používá léčba antibiotiky. Lidé onemocnění růžovkou by se měli vyvarovat alkoholu, teplým nápojům a slunění.
Vyzkoušejte Obličejové sérum HYALURMED, které pomáhá vyléčit nebo zmírnit zarudnutí pokožky, rozšířené cévky a další projevy rosacey.