Co jsou to dermatofytózy?

Jedná se o v současnosti poměrně rozšířené kožní problémy u zvířat, které mohou být přenosné na člověka. Dermatofytózy představují samostatnou skupinu kožních zánětlivých onemocnění nereagujících na protizánětlivou ani antibiotickou léčbu. Z tohoto důvodu je pro správnou léčbu velmi důležité rozpoznání příčiny zánětu.

Jak se dermatofytózy u zvířat projevují?

Zvířecí pacienti zpočátku nevykazují téměř žádné symptomy, po nějaké době od onemocnění se objeví zánětlivé změny na kůži a srsti. Existuje široká škála projevů, od zarudnutí a vypadávání srsti až po změny na kůži, které mohou být provázeny svěděním. Nejčastěji bývají napadeny uši, okolí očí, nosu, ocas a tlapky. Jedním z mnoha příznaků mohou být také drobné šupinky v kožichu nebo křehké a lehce se lámající drápky. Nemusíte však hned panikařit. V případě drobných šupinek v kožichu nemusí jít vždy o příznaky dermatofytózy, ale třeba o zbytky mýdla, případně keratinu, proto je důležité poradit se s veterinářem.

Jak se dá eliminovat riziko nákazy?

  • Vyhýbejte se kontaktu s cizími zvířaty. Opakujte dětem, že cizí zvířátka mohou být nebezpečná.
  • Nezapomínejte na hygienu rukou. Před jídlem si vždy umyjte ruce. Na cesty si s sebou přibalte cestovní desinfekci.
  • Dejte pozor na to, abyste si po bytě neroznášeli nečistoty z obuvi. Jednou měsíčně vydezinfikujte botník.
  • Dbejte na hygienu zvířete, chováte doma domácnosti. Pokud jej chodíte venčit, nezapomínejte vždy před vstupem do bytu důkladně očistit tlapky. Vyhýbejte se blízkosti kontejnerů a okolí, ve kterém se pohybují potulná zvířata.
  • Absolvujte s domácím mazlíčkem pravidelné prohlídky u veterináře.


Jak léčit dermatofytózy?

Vyzkoušejte houbu zvanou Chytrá houba, biopreparát, který se latinsky nazývá Pythium oligandrum. Chytrá houba je v podstatě predátor, protože parazituje na plísních, které způsobují onemocnění. Díky tomu dokáže vyhledat a zlikvidovat patogenní plísně. Léčba nezatěžuje další životně důležité orgány, proto je její průběh bez komplikací. K uzdravení dochází za kratší dobu, než u léčby antimykotiky.

Pomoci může i Ecosin s Chytrou houbou.