Co je to respirační onemocnění?

Respirační infekce patří k nejčastějším onemocněním na světě. Každého z nás postihuje tato infekce zhruba dvakrát ročně. Respiračními chorobami trpí osoby všech věkových kategorií, děti však výrazně častěji. K šíření respiračních chorob přispívá také roční období (podzim a zima). Nejčastěji akutní respirační onemocnění vyvolávají viry nebo bakterie. Projevuje se jako angina, rýma, akutní zánět nosohltanu, hrtanu a průdušnice, zánět průdušek nebo plic.

Jaký bývá průběh onemocnění?

Z důvodu kapénkového šíření vzduchem se nákazy šíří velmi snadno. Průběh onemocnění může být velmi rozdílný – od zcela nezávažného nachlazení až po těžký stav s komplikacemi.

Jeden z nejčastějších příznaků virových onemocnění horních i dolních cest dýchacích je kašel. Nejprve suchý a dráždivý, který později přechází ve vykašlávání hlenů. Mezi běžné příznaky patří otok a překrvení sliznice, pálení v nose, zvýšená teplota až horečka, únava, bolest kloubů a svalů, bolest na hrudi, afty nebo nechutenství.

Jaké jsou rizikové skupiny?

► děti mladší 5 let
► osoby starší 65 let
► kuřáci
► jedinci s oslabenou imunitou
► lidé s cukrovkou, se srdečními nebo ledvinovými chorobami, s astmatem, či s roztroušenou sklerózou

Jak lze léčit respirační onemocnění?

V případě onemocněním respirační chorobou u dětí, je dobré hned navštívit ošetřujícího lékaře. U dospělých většinou nemusíte k lékaři pospíchat. Určitě jej ale navštivte, pokud potíže přetrvávají. V tom případě je dobré podstoupit vyšetření krve na hodnotu zánětu a sedimentace. U virových onemocnění zpravidla není nutná hospitalizace. K té je nutné přistoupit pouze při komplikovaném průběhu chřipky nebo virózy. Většinou k úspěšné léčbě postačí běžně používané léky a několik dní v posteli, s dostatečným pitným režimem.

Jak se nemocem dýchacích cest vyhnout?

► Dodržujte pravidelné mytí rukou, při cestování MHD se nedotýkejte obličeje (z důvodu přenosu bacilů)
► Vyhýbejte se návštěvám uzavřených a málo větraných prostor.
► Oblékejte se adekvátně k venkovním teplotám a povětrnostním podmínkám
► Konzumujte stravu bohatou na vitamíny
► Začněte užívat výživové doplňky na podporu imunity, ideálně s betaglukanem
► Pravidelně se otužujte
► Můžete vyzkoušet očkování proti chřipce

Co pomůže?
Jak jsme zmiňovali, zánětu dýchacích cest lze úspěšně předcházet tím, že posílíte svou imunitu. Výborné výsledky má kombinace užívání vitamínu C a betaglukanu.

Pro posílení obranyschopnosti vyzkoušejte měsíční kúru s výživovým doplňkem Baciltrafil od Natures. Ten je vhodný v obdobích s vysokou nemocností (zejména infekcí horních cest dýchacích). Přípravek obsahuje betaglukan extrahovaný z čerstvé hlívy ústřičné, vitamin C, selen, zinek a resveratrol.