Stejně jako v mládí, i ve vyšším věku má na sílu imunity největší vliv náš životní styl. Většina rad odborníků o tom, jak imunitu seniorů posilovat, směřuje proto právě ke stravě, spánku, k pohybu či k omezení užívání škodlivých látek (tabák, alkohol, případně intoxikace jinými látkami). Je však snadné něco říct, napsat, ale fungující doporučení pro seniory jsou taková, která se na život dívají jejich optikou.

Vyrazte na procházku s přáteli. Uvidíte, že se budete cítit skvěle.

Co posiluje imunitu v seniorském věku?

1. Pravidelná strava, menší porce, jídlo 3x až 5x denně
2. Dostatečný pitný režim (voda, čaj, polévka)
3. Přiměřený pohyb
4. Dostatek spánku
5. Vhodné doplňky stravy, které doplní chybějící vitamíny, minerály a minimalizují vedlejší účinky užívaných léků
6. Sociální kontakty s blízkými a příjemnými lidmi
7. Dobrá nálada (vždy se najde důvod k úsměvu a pokud ne, usmějte se i tak, pocítíte, že se špatná nálada nebo smutek zmírní)
8. Slunce (procházky ve slunečných dnech působí blahodárně)
9. Očkování (tento rok je zvlášť důležité dát se očkovat proti chřipce, případně ještě proti rotavirům (je dokázáno, že riziko nákazy se tak snižuje o 40 až 60%)

Pojďme si k některým bodům povědět víc:

Pravidelný režim jídel

Mnoho seniorů ztrácí chuť k jídlu, v důsledku čehož hubne a oslabuje svou imunitu. Samozřejmě existuje i skupina starších lidí s nadváhou, což je také faktor podlamující imunitu seniorů. Jak z toho ven? Pomáhá zavést si pravidelný režim jídel, den za dnem se pomaličku opět naučit jíst ráno (jogurt nebo pečivo), dopoledne (porci ovoce nebo zeleniny), na oběd (alespoň polévku), odpoledne (např. obložený chlebíček) a večer (teplé jídlo). Porce nemusí být velké, spíše naopak.

Je potřeba si dávat pozor na cukry a tuky (sladké jídlo si dopřejte například pouze v pátek), z masa by měla hrát hlavní roli drůbež a uzené výrobky byste měli omezit na minimum. Naopak, velmi důležitou součástí jídelníčku seniora jsou kyselé mléčné výrobky, které podporují střevní mikroflóru – tolik důležitou pro správné fungování imunitního systému.

Důležité doplňky stravy a vitamíny

Ať už jako senior užíváte denně několik druhů léků, nebo máte to štěstí, že žádné nepotřebujete, je důležité dopřát organismu podpůrné látky, které pomáhají imunitnímu systému a v ideálním případě i eliminují některé vedlejší účinky léčiv.

Doplněk stravy Baciltrafil obsahuje betaglukan, reservatrol, selen, zinek a vitamín C.

Stále více lékařů doporučuje lidem po 65. roku života užívat přírodní preparáty s obsahem betaglukanu – výtažku z hlívy ústřičné. „Opakovaně se prokazuje, že funguje nejen jako prevence onemocnění, ale pomáhá i imunitnímu systému rychleji zvítězit nad začínajícím onemocněním,“ říká Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické společnosti Natures. „V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich efekt a redukovat nežádoucí účinky.“ Pro seniory jsou vhodné preparáty s vyšším množstvím betaglukanu a obohacené o důležité vitamíny C a D.

Zdravý pohyb a kvalitní spánek

Přiměřená fyzická aktivita je ve vyšším věku stejně důležitá jako strava. Stačí pravidelná chůze, která dokáže divy. Harvardská studie, které se zúčastnilo více než tisíc mužů a žen, ukázala, že lidé, kteří 5 dní v týdnu věnují chůzi alespoň 20 minut, v průběhu roku stonají až o 45% méně.  „Pro lidi, kteří mají oslabenou imunitu, je každodenní chůze velmi prospěšná. Doporučuje se také lidem s hormonální nerovnováhou, protože už při půlhodinové vycházce dochází ke zvyšování tvorby imunitních buněk a k hormonální rovnováze v krvi,“ vysvětluje odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly z Natures.

Procházka pomáhá nastolit hormonální rovnováhu v krvi.

Aby měla chůze efekt, je potřeba se jí věnovat alespoň třikrát týdně. I dámy a pánové ve vyšším věku, mající určitá omezení pohybu, si jistě dokáží najít vhodnou pohybovou aktivitu: chůzi, cyklistiku či plavání. Blahodárně působí i otužování a masáže. Pravidelná fyzická aktivita podporuje krevní oběh, posiluje svaly a odbourává napětí, stres i pocity smutku.

Ideální je, pokud sdílíte pohybovou aktivitu s partnerem nebo celou skupinu lidí. To má mnohonásobně pozitivní vliv – navzájem na sebe dáváte pozor, motivujete se a zároveň máte příjemnou společnost a sociální kontakty – což také posiluje imunitu.

Po vhodné pohybové aktivitě se zlepšuje i kvalita spánku, se kterou mívají senioři problém. Na ještě lepší spánek doporučujeme dát si večer šálek uklidňujícího čaje (například z třezalky tečkované) s medem.