Kromě běžných těhotenských nepříjemností, jako je nevolnost, pálení žáhy, otoky či bolesti zad, vás může v těhotenství potkat taky běžná nemoc, jako je viróza, chřipka nebo obyčejná rýma.

Začala jste kýchat, dostala jste dokonce horečku a trápí vás kašel? Nemusíte se bát, většina těchto „obyčejných“ nemocí nemá na vaše těhotenství žádný významný vliv. I když nemůže užívat všechny léky jako dosud, řešení se najde vždycky.

Nejdůležitější prevencí je zabezpečit, aby imunita dokázala správně vykonávat svojí funkci. Když je oslabená, třeba ji podpořit. Pokud to lze, snažte se vyhýbat místům a situacím, kde hrozí nákaza. Pokud je kolegyně v práci nemocná a chodí s chřipkou do práce, vy zůstaňte doma. Nejrizikovější je přitom první trimestr, během něhož se vytvářejí základy všech orgánů. Plod je sice chráněn placentou, ale ani ta není stoprocentně nepropustná. V prvním trimestru doporučujeme nachlazení vydržet a pomoc si pouze bylinkovým čajem.

Při nachlazení a rýmě v těhotenství hodně pijte a buďte v teple.

Nebojte se, běžné nachlazení spojené s rýmou a pokašláváním pro miminko nebezpečné není. Některé léky, ale v těhotenství užívat nesmíte, proto se raději poraďte s lékařem. Při rýmě jsou bezpečné eukalyptové nebo mátové olejíčky, které vám velmi brzy uleví od ucpaného nosu. A pokud se vám k tomu přidá i bolest krku, ideální je kloktat vodu se solí nebo odvar ze šalvěje…

Potřebujete při viróze v těhotenství potlačit bolest a snížit teplotu? Bez problémů můžete užívat Paralen, naopak nevhodný je Ibalgin a Brufen pro možné selhání ledvin plodu. Společný jmenovatel je léčivo Ibuprofen.

Při nachlazení si dopřejte velkou dávku tekutin, klid na lůžku a vyvážený, pestrý jídelníček s Vitamínem C, který se při nachlazení obecně doporučuje.

Jako prevence před nachlazením je dobré myslet na svojí imunitu a postarat se, aby jste byla v těhotenství zdravá a v pohodě doporučujeme od 2.trimestru produkt Beta glucan 120+, který obsahuje i kyselinu listovou, která je opravdu důležitá i pro vaše miminko.

Chřipka a těhotenství

Někdy to prostě neuhlídáte ani sebelepší prevencí a dostanete chřipku. Ta se od běžného nachlazení liší tím, že u ní máte obvykle vysokou teplotu, a to je už zákeřnější. Běžná rýma plod ani vás neohrozí, chřipkový virus už může mít negativní vliv na vývoj orgánů plodu.

Pokud je tedy zrovna období chřipkové epidemie, je lepší nechat se zneschopnit, zůstat doma a intenzivně se léčit. Pro informaci: v průběhu těhotenství se nedoporučuje očkování proti chřipce.

Než začnete jakékoliv doplňky stravy v těhotenství nasazovat poraďte se svým lékařem!