Problémy s klouby, to už dnes můžete mít v jakémkoliv věku. Artróza, neboli opotřebení kloubů, totiž může začít už u dvacetiletého mladého člověka. A i když se budete snažit předcházet tomuto onemocnění sebevíc, nemusí vám to být vůbec platné. Proto si pojďme přiblížit, jak vlastně artróza vzniká, jaká jsou její stádia, koho nejčastěji postihuje, jak se tato nemoc vlastně projevuje a nakonec také zveřejníme nejoblíbenější babské rady, které s ní údajně pomáhají bojovat.

Jak vzniká artróza?

Artróza, jak už bylo naznačeno výše, je onemocněním kloubů. Zejména se jedná o opotřebení chrupavky v jakýchkoliv kloubech v našem těle. Nejčastěji potom může vzniknout v nosných kloubech, jakými jsou například kyčle, kolena nebo klouby páteře. Jenže, jak vlastně vzniká? Na tuto otázku si budeme muset nejdřív popsat samotnou funkci kloubů. Klouby spojují jednotlivé segmenty těla a umožňují jejich vzájemný pohyb. Vnitřní strana kloubů je pokryta tzv. synoviální membránou, která produkuje minimální množství vazké tekutiny, jež snižuje tření mezi kloubními plochami, a vyživuje chrupavku, čímž je zajištěn nebolestivý pohyb v kloubu. Jakmile je však nějaký kloub více namáhán, může v něm dojít k tuhosti, ztrátě elasticity a nakonec i možnosti jeho poškození, a to už jsou příznaky artrózy.

U koho se artróza objeví častěji?

Jenže ani samotné namáhání kloubů ještě nemusí znamenat základ pro artrózu. Aby ji totiž člověk „dostal“ musí mít taky jisté predispozice. Jedná se například o genetiku, obezitu, různá zranění během života, sport, ale i špatné držení těla při sportu, úraz či jiné nemoci. Nejnáchylnější jsou samozřejmě zajisté staří lidé, ale tato nemoc se nevyhýbá ani mladým lidem.

Jaká jsou stádia artrózy a jak se vlastně projevuje?

Samozřejmě, že samotná artróza nezačne ze dne na den. Člověk do konečného stádia spěje třeba i celý život, a někdo jiný ani na „stará kolena“ nemá s klouby vůbec žádný problém. Záleží totiž hodně na celoživotním stylu, životosprávě a dalších faktorech. Samotnou artrózu na sobě zpozorujete zprvu jako bolest spjatou zejména s pohybem. Později se také může objevit bolest po dlouhodobější námaze, nebo se naopak může objevit i bolest kloubů po dlouhé době nic nedělání. Navíc se u artrózy tradičně objevuje vysoká ztuhlost končetin po období odpočinku, kdy bychom měli být naopak nejvíc odpočatí a připravení na novou dávku zápřahu. Dále se také objevují otoky kloubů a úplně nejhorší jsou nejrůznější kostnatá rozšíření v polovině a na koncích prstních kloubů, které můžou být neuvěřitelné bolestivá. Vše se ale točí zejména kolem jednoho ukazatele – bolesti kloubů. Bolí-li vás jakkoliv klouby, a to kdykoliv během dne, rozhodně tuto komplikaci neházejte za hlavu, ale raději se na ni zaměřte, aby z toho nebylo nakonec ještě něco horšího.

Co by vám poradily naše babičky…

Artróza je nemoc spojená s lidskou populací prakticky už odjakživa. Kdysi totiž byli lidé vystaveni neuvěřitelné zátěži, a tak se s ní potýkal téměř každý druhý. Dneska už je sice situace mnohem lepší, ovšem ani dnešní „moderní“ člověk se tomuto onemocnění příliš nevyhne. Proto se teď místo k moderní medicíně, upneme k té tradiční. Co by vám vlastně poradily naše babičky?

V prvé řadě byla vždycky základem prevence. Ta může u tohoto onemocnění představovat zvýšenou konzumaci nejrůznější kližek a šlach v mase, které by měly doplňovat tkáň v kloubech. Někteří zase doporučují konzumaci gumových bonbónů, což by mělo fungovat na naprosto stejném principu, ale dnes máme daleko fundovanější a účinnější možnosti nejen prevenece, ale i léčby a to kyselina hyaluronová nejen, že se tento anti-aging zázrak používá v oblasti krásy, ale dle nejnovějších klinických studií  je to nový zázrak pro vaše klouby. Do vašich kloubů ho lze dostat i v neinvazivní formě a to v podobě tekuté.

Artróza na závěr

Rad a doporučení je tedy větší množství a je dobré tyto rady kombinovat například na klouby a jejich mazání je výborný kostival lékařský nebo při bolestech a otoku přikládat čerstvý lopuchový list na noc si udělat z něj zábal na postižené místo.  Zároveň je dobré myslet na to, že nemoc kloubů je o tom mít také silný imunitní systém, který se dost často popere v náš prospěch. Tedy průběžně za svůj život posilovat  imunitu je to podstatné.