Trávíte toto léto doma v Čechách? Výborně! Existuje tu mnoho míst, kde můžete aktivně a pasivně relaxovat. A po celé léto můžete dělat pro své tělo a dobrý život něco navíc – posilovat imunitu.

Účinky vitaminu D

Pouze v létě můžeme pomoci našemu tělu vyprodukovat velmi důležitý hormon a vitamín D současně. Ten nejenže podporuje vstřebávání vápníku a proto pomáhá kostem nebo zubům, ale také hraje klíčovou roli ve fungování imunitního systému – chrání před rozvojem zánětů a infekcí. Proto si v létě v rozumné míře užijme porce slunečního světla, abychom nemuseli užívat „déčko“ ve formě tablet nebo olejů. Lidé s tmavší pletí, lidé staršího věku, s oslabenou imunitou a ti, kteří se v létě zásadně vyhýbají slunci, by si měli dopřát i tuto formu. Je ale důležité, aby byly dodržovány zásady zdravého opalování.

Jak v létě podporovat imunitu?

Velkou službu v podpoře imunity v létě udělá i zdravá strava.  Je ideální konzumovat lokální a čerstvé ovoce a zeleninu a menší množství domácího a místního libového masa. Kdo si ráno zaběhá, projde se nebo si na kole dojede na farmářský trh, aby si koupil porci dobrých věcí na podporu imunity pro celou rodinu, udělá pro sebe ještě víc – protože k dobré stravě přidá i přiměřený pohyb.

Ten je a vždy bude hrát důležitou roli v obranyschopnosti organismu. Není třeba tvrdých tréninků a potit krav. Účinná je třeba chůze (procházky v letních večerech mají své kouzlo), turistika (počítá se také hledání hub), jízda na kole nebo plavání. Ale myslíme tím skutečné plavání, ne koupání se v bazénu.

Co způsobuje gynekologické záněty?

Když už mluvíme o vodě, mysleme na to, že plavání v bazénech a vodních nádržích, ale také delší pobyt u vody ve vlhkých plavkách, může způsobit vaginální diskomfort. Když k tomu dojde, příjemné léto se může změnit v nepříjemné období. Pomoc je však jednoduchá,  stačí využít sílu čípků obsahujících beta glukan – Femiglucan, který je vyroben na Slovensku z čistého a vysoce účinného beta glukanu a obsahuje také sodnou sůl a kyselinu hyaluronovou.

Femiglucan čípky od Natures

„Imunitní systém je velmi citlivý a zároveň velmi komplexní systém organismu. S jeho podporou to netřeba přehánět, ale ani jí nezanedbávat. Je všeobecně známo, že v létě uděláme hodně pro imunitu, pokud budeme jíst rozumně, oblékat se rozumně, pokud je fyzická aktivita součástí každodenní rutiny a pohybujeme se s rozumem na slunci. Užívání zbytečně mnoha doplňků stravy může být kontraproduktivní, ale vybrat si jeden přírodní a široce účinný je efektivní,“ dodává odborník na imunity Adrián Doboly z Natures.

Co ohrožuje imunitu v létě?

  • Úpal a hypertermie: nechráněný dlouhodobý pobyt na slunci může způsobit tělu velké potíže, které následně oslabí imunitní systém
  • Koupání a mokré plavky: přecitlivělost v oblasti rozkroku anebo záněty dolních močových cest především u žen mohou způsobit bakterie z přírodní vody. Po koupání v bazénech, kde je kvalita vody regulována chlórem, mohou ženy také cítit podráždění. Nepříjemnému přemnožení kvasinek v intimních partiích zase napomáhá studené a vlhké prostředí způsobené mokrými plavkami.
  • Infikovaná klíšťata, komáři a hovada: stále více druhů a stále více hmyzu je infikováno viry, které vyvolávají klíšťovou encefalitidu a římskou boreliózu – nemoci, které jsou léčeny silnými antibiotiky. Jedním z jejich vedlejších účinků je snížená imunita. Lepší je tomuto všemu předejít používáním účinných repelentů a vhodným oblečením.
  • Teplotní rozdíly (klimatizace versus vysoké venkovní teploty)