Jak léčit nedostatek zinku v těle?
Zinek je stopový prvek, který si tělo nedokáže samo vytvořit a musí jej přijímat v potravě. Pokud dlouhodobě konzumujeme stravu, která neobsahuje jeho dostatečné množství, náš organismus strádá. Nedostatek zinku může postihovat častěji např. osoby s mentální anorexií, se závislostí na alkoholu, nebo také pacienty s onemocněním ledvin, jater či s nádorovým onemocněním.
Jak se projevuje nedostatek zinku?
Abyste zjistili případný nedostatek zinku nebo jiných stopových prvků, nechte si udělat laboratorní test, který zjistí hladinu zinku v krevní plazmě.
Pokud však máte pocit, že nedostatek této látky postihl právě vás, zkuste popřemýšlet, zda se u vás projevují následující příznaky:
– záněty kůže
– vypadávání vlasů
– záněty očních víček či zvýšená citlivost na světlo
– průjem
– intolerance laktózy
– snížená imunita či špatné hojení ran
– snížené vnímání chuti
– časté spontánní potraty
– podrážděnost, špatná psychická kondice
Jak si zinek doplnit?
Zinek je pro naše tělo velice důležitý. Mimo jiné podporuje hojení ran a správný růst. Je také nutný k buněčnému dělení. Zinek působí pozitivně také na náš imunitní systém a ovlivňuje mimo jiné tvorbu spermií.
Pokud máte zinku nedostatek, začněte více konzumovat potraviny bohaté na zinek: maso, játra, vajíčka, kvasnice, mléčné výrobky, celozrnné obiloviny, luštěniny, kořenová zelenina. Doporučená denní dávka zinku je cca 7 – 10 mg/den.
Dostatečný přísun zinku si můžete zajistit také pomocí výživových doplňků. Vyzkoušejte například Baciltrafil, který obsahuje unikátní kombinaci vybraných látek se synergickým účinkem – beta glukan extrahovaný z čerstvé hlívy ústřičné, zinek, vitamin C, selen a resveratrol.