Co způsobuje návaly horka během přechodu

Návaly horka, obvykle doprovázené pocením, jsou jedny z nejčastějších symptomů přechodu. Setkává se s nimi až 80% žen, které si právě procházejí tímto obdobím. V našem těle během přechodu dochází k výrazným změnám hladiny hormonů, což ovlivňuje tu část mozku, která zodpovídá za termoregulaci.

Ne všechny ženy během přechodu zažívají návaly horka, ale většina z nich ano. Zmíněné návaly jsou charakterizovány náhlým pocitem tepla, který se z ničeho nic objeví a postupně se šíří po celém těle. Návaly mohou zahrnovat pocení, bušení srdce a červenání. Jejich závažnost či intenzita se u každé ženy liší.
Některé ženy mají jen občasné návaly horka, které je ve skutečnosti nijak neobtěžují, zatímco jiné zaznamenávají až 20 návalů horka za den, které jsou nepříjemné, rušivé a ženy se při nich cítí zahanbeně.
Návaly horka se obvykle objevují několik měsíců či dokonce let od poslední menstruace. Ale mohou pokračovat i v průběhu dalších let. Návaly horka způsobuje nerovnováha hormonů, které ovlivňují regulaci teploty těla.

Co návaly horka spouští?

Vzhledem k tomu, že návaly horka vás mohou zastihnout bez varování po celý den i noc, měla byste se vyhýbat dobře známým „spouštěčům“. Mez ně patří:
vlněné svetry, zejména roláky; stresové situace, pití alkoholu či kávy, nebo konzumace kořeněných jídel.

Jak návaly horka a noční pocení během přechodu léčit?

Mnoho žen se naučí žít s problémy, které menopauzu provázejí. Pokud vás však návaly horka trápí a zhoršují kvalitu vašeho života, poraďte se se svým lékařem ohledně kroků, které vám mohou pomoci.

Jedním z řešení je takzvaná hormonální substituční léčba, což je laicky řečeno doplňování těch hormonů, kterých nám s nástupem menopauzy ubývá. Avšak u žen, které mají v anamnéze např. karcinom prsu, nebo jiný hormonálně závislý nádor, případně se léčí s kardiovaskulárním onemocněním či prodělaly trombózu, není obecně hormonální substituce doporučována. Navíc, hormonální substituce nemusí vyhovovat každé zdravé ženě, některým zkrátka „nesedí“.
Další variantou jsou doplňky stravy na přírodní bázi (jedná se o přípravky, které obsahují sóju, červený jetel či cimicifugu). Avšak i tyto přípravky obvykle obsahují fytoestrogeny. To jsou sice přírodní, ale stále hormony.
Můžete ale také vyzkoušet přírodní doplněk stravy Sérélys. Jedná se o plazmatický extrakt z pylového zrna obsahující L-tryptofan, který přirozeně potlačuje návaly horka i noční pocení, spolu s vitamíny B1 a B2 zmírňuje únavu, změny nálad, a upravuje poruchy spánku. Kromě toho obsahuje mastné kyseliny, které zmírňují bolesti kloubů. Zároveň extrakt z pylového zrna nepůsobí jako alergen.
Sérélys neobsahuje hormony ani fytoestrogeny, proto je vhodný i pro ženy, které nemohou užívat hormony v žádné formě.

Pomůže i Sérélys