Poradíme vám, jak popraskané koutky léčit. Toto zánětlivé onemocnění rtů zapříčiňují bakterie nebo kvasinky. Nejčastěji však jde o kombinaci obou faktorů. Přestože se tyto mikroorganismy běžně nacházejí na naší kůži či sliznicích, problémy se odstartují až po jejich přemnožení nebo proniknutí do otevřené rány. Vlhké prostředí v ústech navíc podporuje vznik a rozvoj tohoto problému.
Co je příčinou?
Mezi možné příčiny popraskaných
koutků obvykle patří:
► nedostatek vitaminů skupiny B, konkrétně B2,5,7,9 a 12
► nedostatek železa či zinku
► dlouhodobé užívání antibiotik
► anémie nebo trávicí obtíže
► Crohnova choroba
Pozor na nesprávnou ústní hygienu
Péči o chrup a ústa bychom rozhodně neměli zanedbávat. Nedostatečnou ústní hygienou lze přispět k častějšímu výskytu koutků, jelikož infekce nejčastěji pocházejí z úst. Nepleťte si ale popraskaný koutek s oparem – herpes je totiž onemocnění virového původu.
Projevy onemocnění
Koutky se projevují zarudnutím a bolestivými skvrnami na rozhraní sliznice úst a rtů. Charakterizuje je prasklinka, která se nachází ve středu. Mohou svědit, být pokryty žluto-hnědavým stroupkem, mokvat nebo dokonce začít krvácet. Dokáží negativně ovlivňovat náš každodenní společenský život, nemluvě o tom, že mohou být projevem mnohem vážnějších procesů.
Léčba
Základem je aplikace protikvasinkových a antibakteriálních mastí, které podporují hojení. Před nanesením je důležité ranku nejdříve vydezinfikovat, například borovou vodou.
V případě, že upřednostňujete přírodní přípravky, ideálním pomocníkem je betaglukan, který může dopomoci imunitě k lepšímu hojení. Beta glucanový gel pomůže regeneraci poškozených tkání.
Z babských receptů můžete vyzkoušet například propolisovou tinkturu, čajovníkový olej nebo aloe.