Akné (latinsky acne vulgaris) bývá především spojováno s obdobím dospívání a puberty, přesto dokáže potrápit i lidi daleko starší. Přečtěte si naše rady, jak léčit aknózní pleť. Běžně se akné projevuje černými tečkami a pupínky, může mít však i několik dalších a závažnějších forem.

V procesu hraje roli řada komplexních a vzájemně provázaných faktorů – zánět, seborea (nadměrná tvorba kožního mazu), hyperkeratóza (ztluštění vnějších vrstev kůže) a přemnožení bakterií.

Pomůže změna životosprávy?

Když se nám nečekaně objeví na obličeji několik nepěkných pupínků, je na místě zamyslet se nad životosprávou, jako nad možnou příčinou vzniku akné.

► CO NE:
Omezte konzumaci smažených a kořeněných pokrmů, mléčných produktů, alkoholu a čokolády. Snižte příjem cukrů.

CO ANO:
Jezte potraviny bohaté na antioxidanty (např. červené hrozny, lesní plody, česnek, zelený čaj, luštěniny) a také na omega-3 mastné kyseliny (ryby, mořské plody, ořechy, chia, drcené lněné semínko).

Čemu se při léčbě akné vyhnout?

Na vině může být také nerovnováha hormonů s nadměrnou produkcí kožního mazu. Vznik akné může způsobit i časté dotýkání se pleti špinavýma rukama nebo také nesprávně provedené domácí hloubkové čištění pleti. Rozhodně pupínky nevymačkávejte.

Při čištění pleti vždy používejte antibakteriální přípravky a zklidňující masky, které zaručí rychlejší zahojení ošetřené pokožky. Rozhodně však nepoužívejte kosmetické přípravky, které obsahují alkohol. Vyhýbejte se nadměrnému mytí, neboť pleť postižená akné je velmi citlivá a časté mytí záněty zhoršuje.

Jaké jsou první kroky při léčbě akné?

Pravidelné čistění pleti by mělo být samozřejmostí ráno i večer. Pečlivě si vyberte vhodné antibakteriální kosmetické přípravky speciálně přizpůsobené boji s aknózní pletí, které pleť zklidňují a zmírňují záněty.

Na aknózní pleť má blahodárný účinek kosmetika gelové a fluidní konzistence, bez olejovitých ingrediencí. Vhodná jsou tedy různá séra a roztoky.

Vyzkoušejte sérum HYALURMED Face Serum PRO, které poskytuje hloubkovou a dlouhotrvající hydrataci pleti. Sérum se také postará o vyhlazení vrásek, vyplnění jizev a léčbu akné. Stačí jej 2x denně jemně nanést na očištěnou pleť, okolí očí a dekolt a následně aplikovat běžný krém.

Na co si dát pozor při výběru kosmetiky?

Vybírejte speciální kosmetiku, která je vhodná právě pro vaši pleť. Při výběru se zaměřte na následující vlastnosti uvedené na obalu:

Neobsahuje mýdlo
Neobsahuje alkohol
Nekomedogenní – nepodporuje tvorbu komedonů
Komedolytický – narušuje komedony a otevírá ucpané póry
Keratolytický – rozpouští ztvrdlé čepy pokožky a napomáhá přirozenému procesu odlupování odumřelých kožních buněk
Lehce kyselé pH – mírně kyselé pH přípravků pro problematickou pleť napomáhá návratu pH pleti k optimálním hodnotám