Co je to diabetická noha?
Jako diabetická noha (syndrom diabetické nohy) se označují defekty dolních končetin způsobené postižením cév a nervů. Je to komplikace onemocnění diabetes mellitus neboli cukrovky. Příčiny vzniku jsou dvě, diabetická neuropatie a ischemická choroba dolních končetin.
Projevy diabetické nohy
K prvním projevům diabetické nohy patří: praskliny, puchýře a odřeniny. V klidu mohou nemocní s diabetickou neuropatií pociťovat nepříjemné pálivé bolesti, brnění nebo mravenčení končetin. Při chůzi se porucha citlivosti projevuje pocitem stažení kolem kotníků nebo pocitem chůze po mechu. Kůže nohou a bérců je suchá, loupe se, na plosce jsou patrné rohovějící zatvrdliny. Svaly lýtek jsou zeslabené, ochlupení je prořídlé nebo zcela chybí.
Nedokrvení končetin se projevuje bolestmi svalů při chůzi. Při současně existující neuropatii se však nemusí bolesti vůbec objevit. U některých pacientů bývá prvním projevem špatného prokrvení až nehojící se rána.
Nejčastějším místem vzniku defektů a nehojících se ran jsou kotníky, nárt, pata, ploska nohy a prsty.
Jak diabetickou nohu léčit?
Nejprve je potřeba zjistit rozsah poškození nervů a tepen, k čemuž slouží série testů a vyšetření. Léčba se neomezuje jen na vlastní ránu, musí být cílena i na příčiny. Vhodná je dieta, nekouření, odstranění tlaku na defekt, omezení stání a chůze, mechanické odlehčení, speciální obuv, obnovení průchodnosti cév, kompenzace cukrovky, ale také správná péče o kůži a nehty – pedikúra, koupele, promašťování a lokální protiplísňové léky.