Co je infekce dýchacích cest?

 

Onemocnění horních cest dýchacích a také polykacích cest je v zimě velice časté. Rýmu či zánět nosohltanu tak v tomto ročním období prodělá skoro každý. Inkubační doba bývá poměrně krátká – zpravidla 1-4 dny.

Toto onemocnění postihuje jak děti, tak dospělé. Většina těchto infekcí se šíří kapénkovou cestou, tzn. kašlem, kýcháním, přímým kontaktem s infikovaným povrchem sliznic. Mezi faktory způsobující vznik zánětu nosohltanu patří: kontakt s bacilonosičem, chlad, špatné ovzduší, suchý vzduch způsobený klimatizací nebo ústředním topením. Dále také kouření, střídání teplého a chladného vzduchu, prašné prostředí či avitaminóza (nedostatek vitamínů).

Projevy infekce dýchacích cest: Typickými příznaky zánětu horních cest dýchacích jsou rýma, dráždivý kašel, bolesti hlavy, případně i škrábání či bolest v krku  a zvýšená teplota. Dostaví se únava až malátnost, bolest svalů, celková nevolnost, někdy i zánět spojivek. Pacient kýchá, pociťuje nepříjemné svědění v oblasti nosu, může mít oteklé hrdlo a trpět ztrátou čichu. Jednotlivé příznaky závisí na konkrétním typu onemocnění.

Jak léčit infekci dýchacích cest?

Základem léčby je vždy klidový režim a dostatek tekutin. V noci je dobré spát s podloženou hlavou, aby hleny nestékaly dolů a nedráždily vás ke kašli. V případě, že je zánět bakteriálního původu, nasazují se pacientům antibiotika. Užívání antibiotik v případě virové infekce znamená zbytečnou zátěž pro organismus. V tomto případě je léčba zánětu horních cest dýchacích v podstatě shodná s léčbou rýmy. Pomohou vám léky na uvolnění zahlenění (nosní  kapky a spreje) a na zprůchodnění nosních dutin. V případě vyšších teplot si vezměte Paralen.
Zánětu dýchacích cest lze však předcházet tím, že posílíte svou imunitu. Výborné výsledky má kombinace užívání vitamínu C a beta glukanu (nejčistší je ten, který se získává z hlívy ústřičné pomocí mikronizace).

Pomoci může i Baciltrafil