Jak vypadá pokožka spálená sluncem?

Sluneční spálenina je zánětlivá reakce povrchových vrstev kůže vznikající příliš dlouhým působením slunečních paprsků na kůži. U těžkých popáleni se mohou kromě zbarvení kůže a puchýřků objevit také doprovodné příznaky v podobě zimnice, bolesti hlavy, zvracení, závratě či horečky.

Projevy popálenin od slunce

Existují různé stupně závažnosti popálenin od slunce. Nejbolestivější bývají spáleniny uší, nosu, pánské kouty, záda a dekolt.
Rozlišujeme tři stupně slunečních spálenin:
Mírné: kůže je růžová až začervenalá, na dotyk horká a bolestivá, svědí. Po pár dnech kůže sama zhnědne, protože začne sama produkovat více melaninu.
Středně těžké: kůže je rudá a tvoří se na ní malé puchýřky, které svědí a praskají. Poté se spálená kůže sloupne.
Těžké: kůže má tmavočervenou až purpurovou barvu s puchýřky nebo bez nich spolu s doprovodnými příznaky – zimnicí, bolestmi hlavy, nevolností, závratěmi a horečkou
Důležité je nepodceňovat ani malé spáleniny, neboť příznaky se mohou objevovat postupně a dosáhnout maxima až během 24 hodin.

Jak pokožku spálenou sluncem léčit?

Nejprve postižené místo musíte zchladit. Nejjednodušší je přikládat obklad namočený v čisté vodě nebo v odvaru ze zeleného či heřmánkového čaje. Pomoci může také maska z jogurtu či tvarohu.

Poté můžete místo namazat mastí na spáleniny, kterou dostanete v každé lékárně. Buďte ale opatrní, mast je mast je zapotřebí pořádně vetřít, přičemž se logicky nevyhneme doteku postižených míst.

Pomůže i Beta glukan Gel