Jaro probudilo nejen přírodu, ale i nás. Častěji chodíme na procházky, více se setkáváme venku a ženeme naše děti na čerstvý vzduch. Jak ale docílit toho, aby na hřišti a na pískovištích, kde v těchto dnech piští houf dětí, neonemocněly?
Zodpovědnost je výsadou rodičů
Ptáte se, jak je možné, že pošlete do školky nebo na volejbalový kroužek své dítě, které je absolutně zdravé, a ono se vám vrátí s rýmou, nemocné a ukýchané? Ne, žádní démoni tam na ně nečíhají. Podstata je ukryta v nezodpovědnosti rodičů, kteří posílají své děti do kolektivu i přesto, že nejsou zcela zdravé. Těžko říct, jestli za to může jejich lhostejnost, lenost nebo jen to, že nemají možnost zůstat s nimi doma, popřípadě je odložit k prarodičům. Skutečnost je taková, že rodiče pošlou své děti do školky, místo toho, aby mohly začínající nemoc vyležet. Tím ale uškodí nejen vlastnímu dítěti, které se bude ve školce či na kroužku cítit nekomfortně, ale i cizím dětem. Ty, které nemají imunitu jako ze železa, podlehnou, a domů mohou přijít s horečkami. A tak se může klidně stát, že i přesto, že žijete zdravě, trávíte hodně času na čerstvém vzduchu, a přijímáte optimální množství vitamínů, vaše dítě bude stále nemocné.
Jeden za všechny a všichni za jednoho
Malé děti se zdržují v kolektivu, protože je to pro jejich vývin nesmírně důležité. Učí se, jak vycházet s druhými lidmi, zkoušejí si projevy tolerantnosti či empatie. U malých dětí však platí legendární mušketýrské heslo – jeden za všechny, všichni za jednoho – více než kdekoli jinde. Dětské nemoci se totiž dokážou velmi rychle šířit, v čemž spočívá jejich zákeřnost. Proto mnohokrát stačí, že se nakazí jedno z nich. Mezi nejčastější nemoci, které si děti vysloveně prodávají z ručky do ručky, řadíme Pátou nemoc, která má příznaky velmi podobné chřipce, Šestou nemoc, kterou poznáme podle vysokých horeček neklesajících i tři dny za sebou, či spalničky, které poznáme nejen díky chřipkovým symptomům, ale jsou doprovázeny i záněty očních spojivek.
Nepomáhejme infekčních onemocněním
Za infekci považujeme proniknutí patogenního původce do organismu. Vždy musí být nějaký pramen nákazy, bacilonosič, např. dítě. Dále je potřebný přenos nákazy, který má na svědomí šíření choroboplodných zárodků, např. přímý styk s kůží nemocného nebo nepřímo prostřednictvím různých předmětů – toalety. V neposlední řadě je zde příjemce, tedy člověk, který nemá dostatek obranných látek proti infekci. Od stupně jeho vnímavosti vůči těmto látkám závisí, zda infekce v jeho organismu propukne, nebo ho obejde.
Buďte zodpovědní rodiče a své nemocné ratolesti nechte raději doma. Víme však, že ne všichni se řídí touto zásadou a pošlou i přes počínající chřipku své dítě do školky či na kroužek. Proto raději posilte obranyschopnost svého miláčka vhodným přírodním doplňkem stravy. Můžete zkusit GluCandy, které obsahují šípkový extrakt přispívající ke správnému fungování imunitního systému. Obsahují také betaglukan i vitamín C. Jsou vhodné pro děti od tří let během rizikových období s vyšší nemocností, při nástupu do kolektivu, při cestování a také při pravidelném sportování.