Co způsobuje suché a zarudlé tváře?

S největší pravděpodobností se jedná o atopický ekzém, což je nejčastější chronické zánětlivé onemocnění kůže. Trpí jím zhruba každé deváté dítě u nás. U dětí se většinou poprvé objevuje již mezi 2. a 4. měsícem věku. Děti mají suché a zarudlé tváře a bradu a svědivou pokožku. Zarudlé plochy se postupně šíří i na krk, celou hlavu, trup a končetiny. Ekzém se nejčastěji projevuje na jaře, na podzim a někdy také v letním horku. Ať už jím trpí vaše dítě, či vy osobně, rozhodně nezanedbejte včasnou léčbu. To, co začíná drobnými šupinkami na pokožce, může dorůst do velmi nepříjemné podoby. Pokud ekzém nezačnete včas léčit, může často dojít i k bakteriální infekci nebo trvalému poškození kůže.

Jak léčit suché a zarudlé tváře u dětí?

Nejprve byste měli s dítětem navštívit pediatra, nebo dermatologa. Snažte se s ním však domluvit, ať dítěti předepíše přípravky, které neobsahují kortikoidy. Jejich používání, obzvláště u malých dětí, by mělo být až tou poslední variantou – pokud nefungují jiné alternativy léčby. Lékařka by vám měla nabídnout i variantu protizánětlivého krému bez obsahu kortikoidů. Určitě nic nezkazíte, když budete dítěti natírat tvářičky modrou indulonou.

Neměli byste se však soustředit jen na potlačení symptomů. Nejúčinnější bude, když svému dítěti také upravíte jídelníček. Pokud se toto onemocnění objeví u miminka, mělo by být co nejdéle kojené. Kupovaná kojenecká mléka vybírejte zásadně ta označená symbolem HA (hypoantigenní). Při postupném zařazování potravin se snažte začínat s těmi nejméně rizikovými a pokuste se vysledovat, zda na nějaké jídlo vaše dítě reagovalo alergií. Každopádně, až dítě postupně přejde na běžnou batolecí stravu (okolo 1. roku věku), zkuste se raději vyvarovat těchto nejčastějších alergenů: kakao, čokoláda, ořechy, mandle, kiwi, mák, citrusy, tropické plody, rajčata, paprika, plísňové sýry, přezrálé banány, konzervované potraviny, uzeniny, ryby, vejce a koření. Vynechat byste měli také běžné mléko. Dítěti podávejte pouze zakysané mléčné produkty – ale ne každý den. Vejce může v pečivu či přílohách. Snažte se také omezit přísun cukru. Přemíra cukru ve stravě podporuje záněty kůže či plísňová onemocnění.

Pokud se stav vašeho dítěte zlepší, a vy budete chtít některou z vyřazených potravin přece jen vašemu potomkovi dopřát, zkuste mu ji nabídnout v malém množství tři dny po sobě. Pokud se nedostaví žádná reakce, můžete potravinu zařadit.

Pomůže i Dětský hydratační krém BABY ANTHYLLIS. Tento krém obsahuje Aloe vera, sójový olej a mořskou řasu. Snižuje pocit podrážděné pokožky a děti ho většinou velmi dobře snášejí. Po pár dnech používání je začervenání a pocit suché pokožky pryč.