Alergie není v dnešní době nic neobvyklého. Alergická reakce je odpověď imunitního systému na látku, kterou tělo identifikuje jako neznámou či nebezpečnou. V případě alergie na potraviny se tato reakce nejčastěji projevuje trávicími potížemi, vyrážkami, pálením dutiny ústní, očí či uší, ale i potížemi s dýcháním či anafylaktickým šokem.

Pokud trpíte alergií na potraviny, můžete v důsledku pozření trpět dlouhodobými problémy, jako jsou chronické průjmy, různé trávicí obtíže, úbytek hmotnosti, chudokrevnost, únava, bolesti hlavy či jiné nežádoucí projevy.

Tyto příznaky jsou omezující, a proto je dobré zjistit, jak léčit alergii a jak se jich zbavit. Během alergické reakce mnohdy i zanikají buňky, které musí imunitní systém nahrazovat novými, což ho přetěžuje. Léčba alergie či potravinové intolerance je tedy velmi žádoucí.

Léčit alergii lze více způsoby

Způsobů, jak léčit alergii, je více. Ten nejspolehlivější spočívá v prevenci vzniku alergických reakcí, tedy ve vyhýbání se látce, na kterou tělo reaguje citlivě. Přijít na to, která potravina je spouštěčem alergie, však není jednoduché. Reakce může přicházet u některých alergenů až po 3 dnech. Běžné testy u lékaře se přitom většinou dělají pouze na alergie typu I, jejichž příznaky nastupují velmi krátce po konzumaci problematické potraviny.

V případě, že vaše alergie či intolerance není odhalitelná pomocí základního testu, přichází na řadu test potravinové intolerance, který je schopen odhalit i alergie typu III, jejichž projevy jsou pozorovatelné až za nějaký čas. Díky tomu si často vůbec nemůžeme spojit souvislost reakce s jídlem, které ji způsobilo.

Nutné je si také uvědomit, že alergie na potraviny se dá vypěstovat neuváženou a nesprávnou životosprávou. Pokud je váš jídelníček málo pestrý jednostranný, zakládáte si na pozdější alergii na potraviny sami.

Protizánětlivá strava bojuje proti alergii na potraviny

Při konzumaci potravin, ke kterým je organismus intolerantní, dochází v těle ke vzniku zánětlivých ložisek, které časem vedou ke chronickým zánětlivým procesům. Aby mohla léčba alergie začít, je nutné nejprve odhalit problematickou potravinu a následně se jí minimálně na nějaký čas vyhýbat. Protizánětlivá strava je základem, bez kterého se léčba alergie neobejde.

Imunomodulační účinky beta glukanu jsou v mnohých případech dobré právě při vzniku alergií a to pro zničení jejich příznaků a v současné době jsou předmětem více studií.