Chřipka je vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které je vyvoláno dvěma orthomyxoviry: virem chřipky A a virem chřipky B. Virus chřipky A může infikovat člověka, některé savce (např. prasata či koně) a celou řadu ptáků.
Virus chřipky B infikuje pouze člověka a působí jen malé epidemie. Zdrojem nákazy je člověk. Virus je na vrcholu onemocnění přítomen v sekretu dýchacích cest a vylučuje se mluvením, kašláním a kýcháním. Přenos se děje kapénkami od nemocného k dýchacím cestám vnímavého jedince.

Projevy chřipky: Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C). Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.
Během dalších jednoho až dvou dnů nastupuje rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Jak léčit chřipku?

Léčbou je převážně klid na lůžku a zvýšený příjem tekutin. Na chřipku se běžně užívají léky snižující horečku (antipyretika) a bolesti (analgetika), tlumící kašel (antitusika). Při těžkém průběhu mohou být podána antivirotika.
Důležité je podpořit imunitní systém, aby se s chorobou snáze vypořádal. Obranyschopnost organismu dokáží nastartovat například přípravky obsahující betaglukan. Nejčistší se získává mikronizací z hlívy ústřičné.
Pomoci může i Beta Glucan