Existují tři různé druhy tohoto infekčního kožního onemocnění.
Opar rtu
Nejčastějším typem oparu je opar rtu, téměř devadesát procent naší populace se s tímto virem setkalo. Může se objevit i na obličeji kolem pusy, často na bradě nebo v nose. Při prvotní infekci tímto virem obvykle nedochází k žádnému projevu nemoci. Virus se pouze usídlí v nervových gangliích, kde vyčkává, aby mohl zaútočit. Výhodou je, že tento typ oparu většinou nezanechává jizvy.
Opar genitálií
Opar genitálií je častou pohlavně přenosnou chorobou. Již při prvním nakažení dojde k výsevu puchýřků v oblasti genitálií a kolem konečníku. Vřídky jsou velmi bolestivé, nemoc je často provázena zvýšenou teplotou, slabostí a nevolností. Vyskytne-li se opar u těhotné ženy před porodem, je to důvod k císařskému řezu. Porod klasickou cestou by znamenal vysokou pravděpodobnost nákazy novorozence, který by na následky tohoto onemocnění mohl i zemřít.
Pásový opar
Při první infekci se nemoc projeví jako neštovice, především u dětí. Pozdější aktivace viru se projevuje bolestí a pálení na kůži. Poté se na těchto místech vyskytnou puchýřky, které jsou uspořádány v pásech. Puchýřky zasychají ve strupy, které u tohoto typu oparu mohou zanechat jizvy. Zahojení pásového oparu trvá až čtyři týdny.
V našem článku se budeme zabývat prvním typem oparu, s kterým se setkáváme nejčastěji. Odborně je opar rtu nazýván HSV 1, tedy Herpes Simplex typu 1, který je způsobem lidským herpesvirem 1.
Průběh nemoci
Po první infikaci organismu virus přečkává v nervových buňkách. Vlivem nějakého vyvolávacího faktoru putuje směrem do kožních buněk. Na kůži pocítíme nejprve svědění a pálení. Poté se postižené místo pokryje skupinkou puchýřků s čirým obsahem. Po několika dnech začnou pupínky zasychat a postupně se odlupují. Doba hojení se různí podle odolnosti organismu, do deseti dnů bývá obvykle opar zcela zahojen.
Vyvolávací faktory
Nejvýraznějším spouštěcím mechanismem je oslabení organismu a snížená imunita. Ta jde ruku v ruce se stresem a psychickou zátěží.
Opary se často tvoří při horečnatých onemocněních a prochlazeních, při menstruaci, hormonálních změnách, leknutím nebo při nadměrném slunění, jak na slunci, tak v soláriích.
Nebezpečí, která opar přináší
- pozor na opary blízko oka, mohou způsobit až oslepnutí
- puchýřky obsahují aktivní virus, který je vysoce infekční
- těžký průběh nemoci může mít za následek závažné záněty mozkových blan a mozku
Oparům můžeme předcházet správnou stravou
Ukázalo se, jak důležitý je poměr dvou aminokselin – arginimu a lyzinu v naší stravě. Arginim napomáhá vzniku oparů. Lidé trpící na toto onemocnění by měli omezit konzumaci:
- ořechů
- čokolády
- želatiny
- těstovin
- pšenice, ovsa, ječmene, kukuřice
- růžičkové kapusty
Lyzin má naopak schopnost vznik oparu potlačit. Jako prevenci proti oparům bychom měli konzumovat:
- mléko a mléčné výrobky
- sojové boby
- maso
Doporučovanými doplňky stravy zabraňující vzniku oparů jsou:
- hlíva ústřičná
- mořské řasy
- ryby
- pivovarské kvasnice
- česnek
- cibule
- čerstvé ovoce a zelenina
- zelený čaj
- třezalka
- ženšen
Léčení oparů
Jako prevenci je vhodné užívat vitamín B 12. Při samotném výskytu oparu je dobré přísun tohoto vitamínu ještě zvýšit. Tělo bychom měli také dostatečně zásobovat vitamínem C a zinkem. Posilují imunitní systém a působí antivirově. Vhodné je také užívat vitamín E, který urychluje léčbu.
Olej z tobolek vitamínu E je možné aplikovat i přímo na puchýřky. Většina volně dostupných léků, mastí na opary, má největší účinek pouze v počátečním stádiu nemoci. Mezi oblíbené přípravky patří zejména Herpesin, který obsahuje antivirotikum (virostatikum) – acyklovir.
Pokud se již vytvořily puchýřky, snažíme se je vysušovat pomocí antiseptického roztoku nebo pastou s antiseptikem. Oblíbené je používání přírodního oleje z čajovníku – tea tree. Dbáme zejména na to, aby se nám do postiženého místa nedostala bakteriální infekce. Infikuje-li se ložisko bakteriemi, puchýřky se zkalí a pokryjí se žlutavou, mokvajícím vrstvou a okolí zarudne.