Vaginální mykóza patří k poměrně běžným onemocněním, s kterým se v průběhu života může setkat téměř každá žena, ať už o sebe pečlivě dbá, nebo ne.
Není to nic smrtelného, strašného, ani nic, kvůli čemu bys musela panikařit, přes to je dobré vědět o této nemoci víc, vědět, jak se jí bránit, jak jiléčit, protože je důležité být připravena.
Statistiky z posledních let prokazují, že se s infekcí pochvy setká více jak 60 procent žen, což je ohromné číslo, a proto je hloupost myslet si, že jen proto, že dodržuješ zásady správné hygieny, tě nic takového nemůže potkat. Hloupé je to hlavně proto, že když si nepřipustíš svůj problém, nebudeš se včasně léčit, mykóza se může šířit a způsobit ještě větší problém, než jaký byl ten původní.
O co vlastně jde?
Vaginální mykóza je nemoc, která se už podle názvu vyskytuje v našich intimních partiích, konkrétně je způsobena bakterií známou pod názvem Candida Albicans. Také se jí říká kvasinková infekce.
Velice jednoduše vysvětleno – na těle a uvnitř těla máme spoustu bakterií, i když jsme zdraví a necítíme se nemocní. Je to tím, že existují i „dobré“ bakterie, které nedělají nic špatného a udržují v těle relativní klid. Jakmile ale špatné bakterie převáží, nebo se dobré bakterie dostanou do míst, kde vlastně nemají co dělat, může vzniknout nemoc – jako například vaginální mykóza.
Jaké jsou příčiny?
Příčiny jsou různé a zatímco některé ženy se s ní nikdy nesetkají, nebo pouze jednou za život, jiné tímto onemocněním mohou trpět každou chvíli, což určitě není příjemné a je nutné řešit to s lékařem.
Jedna z příčin může být braní léků – léky samozřejmě narušují a pozměňují rovnováhu bakterií v našem těle tím, že zničí ty prospěšné. Příkladem mohou být antibiotika, proto je čas od času prospěšné, pořídit si v lékárně laktobacily, které tomu zabrání. Kvasinky mají moc rády cukr, takže u diabetiků (lidé s cukrovkou) se vaginální mykóza může objevovat častěji – také pokud jsi hodně na sladké, můžeš trpět kvasinkovým onemocněním.
Důležitá je již zmíněná hygiena, a pokud ji budeš provádět nesprávně nebo nedostatečně, bakterie se mohou naplno projevit. Hodně často to může být používání nesprávné kosmetiky pro intimní hygienu nebo celkové zanedbávání.
Stres a nevhodné oblečení jsou poslední příčinou, o které bych se chtěla zmínit – proto je tak důležité nemít na sobě dlouho mokré plavky, nosit prodyšné spodní prádlo, z kvalitního materiálu. Stres ovlivňuje celé naše tělo, tedy i naše intimní partie, snižuje se naše rezistence a imunitní systém není tak spolehlivý.
Další příčiny mohou být i chlór ve veřejných bazénech, hormonální antikoncepce nebo i nedostatečný pitný režim.
Podle čeho vaginální mykózu poznám?
Tou nejčastější a asi i nejnepříjemnější věcí, která provází vaginální mykózu, je svědění. Může to být uvnitř pochvy, ale i na povrchu u poševního vchodu. Ze začátku ti to nemusí ani přijít divné, ale svědění se s postupem času zhoršuje nebo vůbec nepřestává.
Svědění jako takové je poměrně běžné v období menstruace, když se v pochvě mění pH, pokud ale svědění přetrvává a trvá skutečně dlouho, není radno čekat.
Výtok je další příznak, který je u tohoto onemocnění běžný. Většinou bývá hodně zapáchající a jinak zbarvený. Normální výtok považujeme, pokud je v bílé či žluté barvě. Tmavý výtok je normální, pokud čekáš menstruaci nebo zrovna máš problémy s hormonální antikoncepcí (vysazení, vynechání apod.), jiné barvy výtoku ale normální nejsou.
Pokud tě pálí při močení, samozřejmě můžeš mít kvasinkovou infekci. Podle pálení samotného se to ale poznat nedá, protože to stejně tak dobře může být zánět močového měchýře. Jestli ale kromě pálení při močení, máš i divný výtok nebo tě v pochvě svědí, určitě je na místě řešit to.
Jak na ni?
Jestli máte více jak jeden příznak nebo se u vás projevilo nepříjemné a dlouhodobé svědění, první, co bys měla zvážit, je, zda bys neměla zajít za gynekologem. Někdy se mladé slečny bojí tam jít, mají strach, co čekat (hlavně když má jít o jejich první návštěvu), rozhodně ale není dobré nechávat příznaky jen tak bez léčby. Zánět se totiž sám nevyléčí a může se ještě zhoršit a postihnout i jiné partie tvého těla.
Další možnost při podezření na vaginální mykózu je zajít si do lékárny. Tam jsou lékárníci – farmaceuti speciálně vyškolení a vzdělaní, aby ti poradili a doporučili ti přípravek, který ti pomůže. Existují jak vaginální tablety, tak masti, které by měly bakterie spolehlivě zničit. V této léčbě je ale riziko, že se ti mykóza vrátí nebo že nezvolíš ten nejvhodnější lék.
Domácí léčba v podobě babských rad a různých vylepšeních je samozřejmě také možná a často ji ženy zkouší, samozřejmě je ale nutné si uvědomit, že ne vždy je to vhodné, ne vždy to zabere, a pokud se mykóza vrátí, nebo nezmizí, je nutné zajít k lékaři a předejít budoucím problémům.