Pokud máte občas dojem, že muži často běhají polonazí i ve studeném počasí a ženy se naopak oblékají do několika vrstev šatů i když svítí sluníčko, máte pravdu. Proč to ale tak je?

Důvodů, proč je ženám častěji zima a muži naopak chlad snášejí dobře, je vícero. Má to hodně společného nejen se stavbou našich těl, ale také s hormony, které nám kolují v organismu.
Takže až budete chtít příště polemizovat s partnerkou o tom, že nechce ani v létě spát s otevřeným oknem, zkuste si vzpomenout, že vám to opravdu nedělá naschvál. Prostě jí je fakt zima.

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou příslušnice něžného pohlaví zimomřivé, je to, že ženské tělo ztrácí teplo mnohem rychleji než tělo mužské.

To je dáno jednak tím, že ženy jsou zpravidla menší a drobnější než muži a také tím, že mají pomalejší metabolismus. Mužské tělo navíc disponuje větším podílem svalové hmoty, takže se snáz a rychleji zahřeje.

Protože mají na udržování tělesné teploty vliv i hormony, jsou ženy v období menstruace ještě „zmrzlejší“ než obvykle.
Pocit zimy navíc umocňuje fakt, že ženské tělo je stavěné tak, že když klesne teplota, krev je odvedena z povrchu těla a končetin do jeho vnitřku. Podle vědců je to způsob, jak udržet v teple případný rostoucí plod.
Jinými slovy – zatímco žena si hned všimne, že v místnosti poklesla teplota, protože má najednou ledové nohy a ruce, muž změnu ani nezaregistruje.

A pokud by vám v podzimním čase byla zima i z menšího prostydnutí, je zapotřebí právě v tomto období zvýšit dávky doplňků stravy na posílení vašeho imunitního systému. 🙂