Co je to HPV virus?
HPV virus komplikuje život stále většímu počtu žen i mužů. Pod touto zkratkou se totiž ukrývá zákeřný papillomavirus, který má až 100 různých podob. Nebezpečných je však asi 30-40 druhů, kvůli oblasti, kterou postihují, známých i jako genitální. Tyto viry způsobují změny v buňkách výstelky děložního čípku, a pokud se včas neléčí, mohou se změnit na rakovinné buňky. Mezi těmito stadii však může být i 10 let, proto je těžko určit původce i propuknutí onemocnění. Ostatní typy HPV viru způsobují genitální bradavice a jiné nepříjemné změny děložního čípku.
Koho virus nejčastěji postihuje?
K přenosu viru dochází při jakékoliv sexuální aktivitě, ohroženými jsou tedy všichni sexuálně aktivní jedinci bez rozdílu pohlaví. Charakter viru je vysoce infekční a tak se přenáší velmi rychle, aniž by o tom jedinci věděli. Většina žen se o nákaze touto nemocí dozví prostřednictvím Papanicolaouova testu, tedy PAP testu, který pomáhá zjišťovat přítomnost abnormálních buněk ve výstelce děložního čípku. Pokud je virus diagnostikován včas, dá se ještě úspěšně léčit. Dlouhodobou ochranu zajišťuje očkování, které je však nejúčinnější u dívek od 9 let, nejlépe před prvním sexuálním stykem, ale možnost očkování přetrvává až do 26-tého roku života ženy, kdy je imunitní odpověď nejlepší.
Jak léčit onemocnění HPV virem?
Nejlepší preventivní ochranou před onemocněním je nevést promiskuitní život a pravidelně navštěvovat gynekologa. Mezi rizikové faktory také patří kouření a užívání hormonální antikoncepce, zkuste proto zvolit jinou formu antikoncepce a cigarety raději vyhoďte. Rakovina děložního čípku je totiž druhé nejčastější maligní onemocnění u žen. Navíc, zákeřnost onemocnění HPV spočívá i v tom, že v rozsáhlém stadiu se dá léčit, ale ne vyléčit. K odstranění bradavic se nejčastěji používá zmrazování, laserová chirurgie nebo injekční zásahy. Jako u většiny pohlavních nemocí, i zde se musí léčit oba partneři současně, doporučuje se také používání kondomů a pravidelné cytologické stěry z děložního čípku, ale bradavice se často vracejí.
Pokud vám gynekolog při pravidelné gynekologické prohlídce zjistil zhoršený PAP test a přítomnost papillomaviru, absolvujte imunologické vyšetření, do jídelníčku zařaďte hodně listové zeleniny a pomáhejte tělu i užíváním vhodných výživových doplňků.
Co pomůže?
U většiny závažných gynekologických onemocnění může být příčina i ve vrozené nedostatečné imunitní funkci, proto se vyplatí své tělo kromě zdravého životního stylu podpořit i prostřednictvím doplňků výživy. V současnosti se doporučuje Beta glukan z hlívy ústřičné díky vynikajícím výsledkům množství klinických a experimentálních studií, možnostem jeho nasazení a také díky tomu, že nemá žádné kontraindikace a nemůžete se jím předávkovat. Beta glukany sehrávají významnou roli při léčení pacientek s gynekologickými onemocněními. Při zvažování nákupu beta glukanového výrobku je však dobré zjistit co nejvíce informací o firmě a kvalitě jejích výrobků, ne každý doplněk stravy obsahující Beta glucan je totiž opravdu účinný.
Vyzkoušejte Beta glucan 240+