Jak rány vznikají a jak je léčit?
Hojení ran u psů, koček a dalších domácích mazlíčků – ať už po operaci či po úraze – bývá někdy vleklé. Navíc je často těžké zabránit zvířatům, aby si postižené místo neškrábala nebo neolizovala a postižená tkáň se tak mohla lépe a rychleji zhojit. Příčiny rány mohou být mechanické, fyzikální nebo chemické. Veterinář po ošetření nejčastěji nechá buďto ránu otevřenou (jedná se o tzv. suché hojení), a nebo ji zafačuje obvazem.
Péče o pooperační ránu:
Ideální je pravidelná kontrola rány dvakrát denně, pokud neurčí lékař jinak. Mohou nastat různé komplikace: hrozí případná infekce, narůstající edém, hromadění tekutiny v ráně, známky prasknutí jizvy nebo nekróza (odumření) tkáně. Ke komplikacím většinou dochází 3. – 5. den po operaci, kdy tělo začne na ránu reagovat. Pokud se Vám zdá, že hojení neprobíhá správně, kontaktujte ošetřujícího lékaře.
Pokud si zvíře ránu olizuje nebo okusuje, musíte mu v tom zabránit např. nasazením ochranného límce, nošením přelepeného košíku nebo použitím ochranného oblečku, ponožky apod. Mezi lidmi panuje mýtus, že sliny mají hojivý účinek. Opak je pravdou. V tlamičce zvířete žije mnoho druhů bakterií, kterými se olizovaná rána infikuje, navíc jazyk zvířat je velmi drsný, obzvláště u koček, a dochází tak k mechanickému poškozování a následnému mokvání kůže v okolí rány. Tak se proces hojení komplikuje. Ránu udržujte v čistotě a suchu. Stehy by měly být při normálním průběhu hojení odstraněny za 7-10 dní. Dodržujte termín vyndání stehů. V některých případech se však používá vstřebatelné vlákno, pak odstraňování stehů odpadá.
Jak pečovat o špatně se hojící rány?
Hojení rány často provázejí komplikace, zejména rozvoj infekce. K tomu jsou obvykle náchylné rány, u kterých byla tkáň silně poškozena, nebo se do ní dostala cizí tělesa – písek, štěrk, a podobně. Infekce brzdí hojení a z rány se může stát rána chronická. Jednou z komplikací hojení je také nadměrná tvorba granulační tkáně (hypergranulace). Jestliže hypergranulační tkáň (tzv. „živé maso“) přesáhne okraj pokožky, musí ji veterinární lékař chirurgicky odstranit, tím se proces hojení vrací na začátek. Proto se vždy snažte hypergranulaci předcházet.
Pro příznivý průběh hojení zkuste svému mazlíčkovi podat Beta Glucan Sirup pro zvířata. Tento sirup obsahuje vysoce čistý beta glucan z Hlívy ústřičné. Beta glukany mají významný vliv na zlepšení imunitního systému. Díky tomu dochází k výrazně snazšímu hojení ran. Sirup také pomáhá zkrátit dobu léčby a rekonvalescence.
Pomůže i Beta Glucan Sirup