Co jsou bércové vředy?

Bércové vředy a proleženiny vznikají při špatném prokrvení postižené oblasti. Jsou to hluboké zanícené bolestivé rány, většinou na dolních končetinách. Vyskytují se u pacientů, kteří trpí nemocemi cévního, žilního a tepenného systému, ale také cukrovkou. Tkáně jsou málo zásobovány kyslíkem a živinami, vázne vylučování zplodin metabolismu. Stačí i malé poranění a hned se začnou tvořit nehojící se rány.

V tomto stavu se rána nedokáže účinně bránit infekci a i při důkladném ošetření často dochází k hnisání. Důsledkem je zvýšená citlivost, bolestivost a tvorba zapáchajícího hnisu. Postižení trpí nejen bolestmi fyzickými, ale i psychickými. Příčinou vzniku bércových vředů je drobné kožní poranění, které je branou pro vstup infekce. Jejich výskyt se zvyšuje s věkem, častěji postihuje muže než ženy.

Projevy Bércových vředů: otok končetiny, pigmentové změny, zarudnutí, kůže na postiženém místě je suchá a bez ochlupení a může ji pokrývat svědivý ekzém.

Jak je léčit?

Včasná diagnostika nehojící se rány je velmi důležitá.

Léčba bércových vředů je běh na dlouhou trať. Léčbu dělíme na klasickou a vlhkou. Klasická představuje účinné látky v základu mastí a krémů. Vlhká je obrovským průlomem v léčbě chronických ran. Vytváří vlhké a teplé prostředí v ráně, které je optimální pro hojení. Podstatné je odstranit samotnou příčinu vzniku, kterou mohou být křečové žíly, nadváha, špatná životospráva, kouření a nedostatek pohybu.

Pomoci může i Biomycosin